Rezervasyon

03 Ekim 2023

Kış Mevsiminde Havuzda Yüzmenin Faydaları

Keyifli bir aktivite olan yüzme, genellikle ilkbahar ve yaz gibi sıcak mevsimlerde tercih edilse de kış mevsiminde de vücuda iyi gelir. Vücuttaki kasların tamamını çalıştıran bir su sporu olarak da görülen yüzme, birçok ortopedik problemin önlenmesi için tavsiye edilir.

Suda vakit geçirmek fiziksel etkilerin yanı sıra psikolojik açıdan da rahatlatıcı bir deneyim sunar. Vücudunuzun gevşemesini sağlayarak stresten arınmanızı sağlayan yüzme, yaz aylarında olduğu kadar kış aylarında da sıklıkla tercih edilen bir aktivitedir.

Kış mevsiminde yüzmenin faydaları arasında huzurlu bir atmosferde vakit geçirmek de bulunur. Sıcak mevsimlerde herkes tarafından ilgi odağı haline gelen deniz ve havuzlarda kulaç atmak neredeyse imkansızdır. Kış mevsiminde sterilize edilen açık ve kapalı havuzlarda yüzmek, huzurlu bir deneyim sunar.

Kış mevsiminde yüzmenin pek çok farklı faydası bulunur. Bu faydalar fizikselin yanı sıra stres azaltma ve odaklanma gibi bilişsel ve psikolojik olarak da etki eder.

Kış Mevsiminde Havuzda Yüzmek Ne İşe Yarar?

Kış aylarında denizlerin ısısı genellikle düşüktür. Bunun yanı sıra rüzgar ve dalga, kışın denizde yüzmeyi imkansız hale getirebilir. Kış mevsiminde yüzmek için ideal bir ortam sunan açık ve kapalı havuzlar, ihtiyaç duyulan ısının sağlanabildiği özel sistemlere sahiptir. Her gün düzenli temizlenen havuzlarda, durgun suda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Kışın havuzda yüzmenin fiziksel ve psikolojik açıdan birçok faydası bulunur. Kan dolaşımını artıran bu aktivite, vücudun antikor üretmesini hızlandırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlü bir bağışıklık sistemi ile hastalıkların yoğun olduğu kış mevsiminde dirençli bir yapıya sahip olabilirsiniz.

Kan dolaşımının zayıf olması özellikle spor yapan kişilerde bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Kasların büyümesini engelleyen ve gerilim hissini artıran zayıf kan dolaşımı, suda vakit geçirildiğinde artmaya başlar. Kan dolaşımının artmasıyla beraber kaslardaki gerilim azalarak vücut rahatlar ve gelişim hızlanır.

Suda yüzmek, kalp atışının hızlandırılmasına yardımcı olur. Hızlanan kalp atışı sayesinde vücuttaki kan akışı hızlanırken oksijen oranı artar. Kalp atışı ve kan akışının hızlanması metabolizmayı da harekete geçirir. Vücudun sıcaklığı artırmak için çalışması, yağ yakımını kolaylaştırır.

Kasların yanı sıra beyin aktivitelerine de olumlu katkıda bulunan yüzme, bilişsel gelişime yardımcı olur. Beynin iki tarafının da çalışmasını sağlayan aktivite, öğrenme işlevini geliştirir.

Bütün vücudun çalışmasını sağlayan yüzme, vücuttaki her kası çalıştırmayı başarır. Bu nedenle kardiyo ve kas gelişimi için sıklıkla tercih edilir. Spor yapma sürecini keyifli bir hale dönüştüren aktivite, kalp sağlığını korumaya yardımcı olarak sağlıklı bir yaşam sürmenize olanak tanır.

Endorfin, mutluluk hormonu olarak da adlandırılan vücut, beyin ve psikoloji için son derece önemli bir madde olarak bilinir. Özellikle kış aylarında pek çok kişinin endorfin oranı düşer. Hareketsiz kalan bireylerde stres ve depresyon gibi bazı problemler ortaya çıkabilir. Vücudun hareket etmesi endorfin salgılanması için son derece önemlidir.

Eğlenceli bir hareket imkanı tanıyan yüzme aktivitesini yaparak endorfin oranını artırabilirsiniz. Bu hormonun artışı ile bedenin ağrı eşiği hızla yükselir. Dinç ve dayanıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlayan endorfin hormonun artmasıyla beraber kaygı, stres ve depresyon belirtileri azalmaya başlar. Kışın yüzerken nefes ve bedeninize odaklanarak meditatif bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Kış mevsiminde yüzmek, vücuttaki iltihaplanmayı en aza indirger. Birçok sporcunun buz banyosu yapma sebebi olan bu etki, vücutta şok etkisi yaratarak elde edilir. Kış aylarında soğuk suda yüzmek için karşılanması gereken bazı kriterler bulunur. Bu kriterleri öğrenerek sorunsuz bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz.

 • Calista Resort Hotels Blog Kisin Yuzmenin Faydalari Banner2

Kışın Havuzda Ne Kadar Süre Yüzülmelidir?

Soğuk suda yüzmenin bedensel, bilişsel ve psikolojik gelişime pek çok katkısı olduğu inkar edilemez bir gerçektir. Kış mevsiminde havuzda yüzmek, soğuk suyun etkilerini ortaya çıkarmak için en doğru seçenek olarak görülür.

Özellikle kardiyo amacıyla yapılan yüzme aktivitesini kışın yaparken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunur. Bu unsurların başında ise havuzda geçirilebilecek süre gelir. Suyun ısısı, havuzda kalacağınız süreyi belirlemektedir. Kışın açık havuz suyunun ısısı son derece düşük olabilir. Konum ve iklime göre sıcaklık farklılık gösterebilir.

Su derecesi eksilere düştüyse çok uzun süre yüzmeniz tavsiye edilmez. Yaklaşık 2 saat soğuk suda yüzmek yeterli olacaktır. 2 saatin üzerinde süreler ise kalbin ve bedeninin yorulmasına neden olabilir. Ancak süreyi belirlerken spor geçmişinizi göz önüne almanız doğru olacaktır.

Kış mevsiminde yüzülebilecek havuz tipleri arasında en sık tercih edilenler ise kapalı havuzlardır. Kapalı havuzlar, kapalı ve sıcak bir alanda bulunan yapılardır. Açık alan ile teması bulunmayan havuzlar, özel ısıtma sistemlerine sahiptir. Bu sistemler, havuz suyunun ısısını belirli bir sıcaklıkta tutmayı amaçlar.

Genellikle oda sıcaklığı ile uyumlu bir ısıya sahip olan havuzlar, konforlu bir yüzme alanı sunar. Kış mevsiminde yüzmekten çekinen kişilerin de sıklıkla tercih ettiği kapalı havuzlar, keyifli ve huzurlu bir yüzme deneyimi için uygun zemin hazırlar.

Kimler Soğuk Havada Yüzmemelidir?

Kan dolaşımını hızlandırmak, bağışıklığı güçlendirmek, stresi azaltmak, endorfin salınımını arttırmak gibi sayısız faydaya sahip olan yüzme aktivitesi birçok kişinin gözde sporudur. Yüzme, yaz kış fark etmeksizin her mevsim yapılabilen bir etkinliktir. Vücudun harekete geçmesine olanak tanıyarak stresi azaltan bu aktivite, kişilerin yapı ve özelliklerine uygun şekilde gerçekleştirilmelidir.

Kalp ve solunum yolu problemi yaşayan kişilerin yüzme esnasında çok hızlı hareket etmemesi ve fazla efor harcamaması tavsiye edilir. Belirli bir yaşın üzerindeki kişilerin kısa molalar vererek yüzmesi gerekmektedir. Kış mevsiminde yüzmek isteyen kişilerin belirli kriterlere uygun olması da sağlık açısından son derece önemlidir.

Kış mevsiminde havuza girmek, pek çok yarar sağlasa da bazı durumlarda zararlı olabilir. Eksi derecelere düşen ısıya sahip sularda uzun saatler kalmak vücudu bitkin düşürerek hastalıklara yol açabilir. Bazı rahatsızlıklar, kış mevsiminde soğuk suda yüzmeyi önler.

Anne adayları, kalp ve damar hastaları ve fiziksel engelli bireylerin kışın soğuk suda yüzmeyi sorunlara yol açabilir. Vücut ısısını aniden değiştirerek reaksiyona neden olan soğuk su, bu bireylerde şok etkisi yaratarak olumsuz durumlara sebep olabilir. Bu tarz problemler yaşanmaması amacıyla rahatsızlığı olan bireyler için özel olarak tasarlanan kapalı havuzlar bulunur.

Vücut ısısı ile uyumlu bir sıcaklıktan oluşan kapalı havuzlar, kış mevsiminde riske girmeden keyifle yüzmenize imkan tanır.

Calista Luxury Resort, yüzme deneyiminin tadını çıkarmak isteyen kişiler için birbirinden özel tasarım ve özelliklerden oluşan havuz seçenekleri sunuyor. Ana havuz, ısıtmalı havuz, kaydıraklı ısıtmalı havuz, kapalı havuz, yarı olimpik havuz ve çocuk havuzu olmak üzere 6 farklı kategoriden oluşan seçenekleri bulunan tesiste keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Otel, yaz kış fark etmeden dilediğiniz her mevsim suda vakit geçirebileceğiniz özel bir imkan yaratır. Farklı zevklere hitap eden havuzlar, çeşitli boyut ve derinliklere sahiptir.

Dilediğiniz her dönem Akdeniz ikliminin tadını çıkarabileceğiniz Calista Luxury Resort, havuz ve havuz hizmetleri ile göz doldurur. Kusursuz bir tatil süreci geçirmek ve yüzmenin faydalarından yararlanmak için tesisi detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları

 • Calista Resort Hotel Blog Yemek Cesitleri Card
  Yemek Tutkunlarına Özel Benzersiz Dünya Mutfağı Önerileri

  Lezzet tutkunları tarafından merak edilen dünya mutfağı, birbirinden farklı gıda ve tarifleri ile dikkat çeker.

 • Calista Resort Hotel Blog Konsept Card
  Konsept Mekan Nedir?: Tatilinizi Unutulmaz Kılacak Alanlar

  Konsept mekanlar genellikle restoran, bar, kafe ve pastane seçeneklerinden oluşur

 • Calista Resort Hotel Blog Dugun Nasil Yapilir Card
  Düğün Organizasyonu Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli?

  Düğün organizasyonu için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunur.

 • Calista Blog Ultra Her Sey Dahil Ekonomik Tatil Card
  Türkiye'de Ultra Her Şey Dahil Konseptiyle Ekonomik Tatil Keyfi

  Tatiller, bireylerin kusursuz bir dinlenme ve eğlence olanağına sahip olmak istedikleri süreçtir

 • Calista Resort Hotel Belekin En Iyi Restoranlari Card
  Belek'in En İyi Restoranları: Yerel ve Uluslararası Mutfaklardan Lezzetler

  Her yıl binlerce turistin akın ettiği Akdeniz, mutfağı ile de dikkatleri üzerine çeker.

 • Calista Resort Hotel Blog En Luks Otel Card
  Belek'te En Beğenilen Lüks Konaklama Oteli

  Belek lüks oteller tatil sürecinin kusursuz bir deneyime dönüşmesine olanak tanır.

 • Calista Resort Hotel Blog Luks Villalar Card
  Antalya'da Lüks ve İhtişamın Yaşam Bulduğu Villalar

  Berrak denizi, yemyeşil doğası ve renkli eğlence hayatı ile dikkatleri üzerine çeken şehirde her zevke hitap eden konaklama olanakları bulunur.

 • Calista Resort Hotel Blog Tatil Aktiviteleri Ve Onerileri Card
  Antalya'da Eğlence ve Adrenalin Dolu Tatil: Aktivite ve Etkinlik Önerileri

  Akdeniz’in gözde tatil şehri Antalya’da konaklayarak her zevke hitap eden aktivitelere katılma imkanınız bulunur.

 • Calista Resort Hotel Blog En Iyi Plajlar Card
  Belek'in En İyi Plajları: Yüksek Standartlı Tatil Keyfi

  Belek plajları, sıcacık kumların, masmavi denizin ve enerjisiyle kendinizi her an mutlu hissetmenize yardımcı güneşin muazzam birlikteliğini sizlerle buluşturur.

 • Calista Resort Hotel Blog Unutulmaz Balayi Card
  Antalya'nın En Güzel ve Lüks Otelinde Unutulmaz Balayı Tatili

  Hayatınızın en özel ve benzersiz anlarından biri olan balayını sıcacık güneş, masmavi deniz ve doğal güzelliklerle çevrili Antalya balayı otellerinde geçirmek istemez misiniz?

 • Calista Resort Hotel Blog Gezilecek Yerler Card
  Belek'te Gezilecek Tarihi Yerler

  Antalya Belek, dört mevsim tatile olanak tanıyan hem modern otelleri hem de tarihi güzellikleri ile ziyaretçilerinin hayranlığını kazanan bir bölgedir.

 • Calista Resort Hotel Blog 5 Yildizli Otel Card
  Antalya Belek'te Muhteşem Bir Tatil için 5 Yıldızlı Otel

  Belek 5 yıldızlı otel hizmeti bakımından istek ve ihtiyaçlarınıza yönelik pek çok ayrıcalığı sizlerle buluşturmaktadır.

 • Calista Resort Hotel Blog Denize Sifir Card
  Antalya'nın Denize Sıfır Otelinde Mükemmel Bir Tatil

  Antalya, dünyanın en büyük iç denizi olan Akdeniz’in inci şehirlerinden biridir.

 • Calista Resort Hotel Blog Benzersiz Konaklama Card
  Türkiye’nin En Lüks Otellerinde Benzersiz Konaklama Deneyimi Yaşayın

  Lüks ve Konforla Harmanlanan Birinci Sınıf Tatil

 • Calista Resort Hotels Blog Surdurulebilirlik Card
  Sürdürülebilirlik

  Dünyayı Birlikte Korumak İçin “Sürdürülebilirlik”

  REZERVASYON