Rezervasyon

21 Mart 2024

Organizasyon Düzenleme: Organizasyon Nedir, Nasıl Düzenlenir?

Organizasyon düzenleme ve organizasyon kavramları hem bireysel eylemleri hem de kurumsal iş dünyasını ilgilendiren dinamiklerden biridir. Bu nedenle bahsi geçen kavramları tek bir çerçeve etrafında şekillendirmek doğru olmaz.

Rekabet dinamiklerinin hayli yoğun olduğu iş dünyasının en önemli dinamiklerinden biri organizasyondur. Kurumsal organizasyon başta olmak üzere bir organizasyonun temel prensipleri arasında koordine olma ve ortak hedefler doğrultusunda, birlikte çalışabilme dinamiği yatar. Bu dinamiği gerçekleştirebilmenin koşulları arasında ise organizasyonun gerçekleştirilebileceği üst düzey mekanları seçebilmektir.

Kurumsal dinamiklerin yanı sıra bireylerin özel gün ve benzeri gibi pek çok anını planlı bir perspektif özelinde benzersiz kılabilecekleri çalışma sistemi de organizasyonun kollarından biri olarak ele alınabilir. Örneğin, düğün organizasyonu özel planlar tıpkı kurumsal dinamiklerde olduğu gibi birtakım düzen ve koordinasyon ile gerçekleştirilebilir.

Organizasyon Nedir? 

Organizasyon nedir sorusu geniş bir alana yayılan cevaplara karşılık gelebilir. En temel haliyle organizasyon, merkezde yer alan herhangi bir işi belirlemek, belirlenen iş doğrultusunda koordineli çalışacak kademeleri tasniflemek, görev tanımı yapmak, etkin bir motivasyon ile belirlenen hedefe ulaşmayı sağlamak için başvurulan prensipler bütünüdür.

Organizasyon her ne kadar bir süreci niteliyor olsa da aslında kendi başına bir eylemi karşılıyor demek yanlış olmaz. Talep edilen bir tema doğrultusunda organizasyonu gerçekleştirecek kişi veya kişilerin etkili biçimde çalışabilmesi ve parçaları birleştirerek bütüne ulaşabilmesini ifade eder.

Kurumsal veya özel şirketlerin iş dinamiklerini yönetebildikleri organizasyonların yanı sıra daha kişisel ve özel organizasyonlar da bahsi geçen bütünün bir parçasıdır. Etkili bir organizasyona sahip olmak için birbiriyle planlı çalışabilecek ekiplere ve sistematik çalışmaya ihtiyaç duyulabilir.

Organizasyon Çeşitleri 

Bireysel ve kurumsal hedefler doğrultusunda gerçekleştirilebilecek, mekan ve işletmelerin sunduğu temalar doğrultusunda işlerlik gösteren pek çok organizasyon çeşidi vardır. Organizasyon çeşitleri arasında en sık karşılaşılan türlerden biri kurumsal organizasyondur. Kurumsal organizasyon da kendi içinde bazı kollara ayrılabilir. Marka sahipleri bu kollar arasında kendilerine uygun olduğunu düşündüğü organizasyonları seçebilir.

Kurumsal organizasyon çeşitlerini genel itibariyle aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür:

Fuar Organizasyonları

Toplantı Organizasyonları

Konferanslar

Seminerler

Eğitim Organizasyonları

Basın Toplantıları

Ürün Lansmanı Organizasyonları vb.

Bireysel ve özel organizasyonlar içinse aşağıdaki gibi bir şema çizilebilir:

Düğün Organizasyonları

Kın, Nişan vb. Organizasyonlar

Doğum Günü Organizasyonları

Eğlence ve Parti Organizasyonları vb.

Antalya’da Lüks Toplantı Oteli: Calista

Antalya toplantı otelleri arasında premium bir deneyim sunan Calista Luxury Resort, kısa ve uzun süreli organizasyonlarınız için her zaman size destek olmaktadır. Uzun süreli konaklamalı organizasyonlarınız için lütfen kişi, gün ve konsept belirterek bilgi alınız. 

Organizasyon Nasıl Düzenlenir? 

Özel ya da kurumsal fark etmeksizin bir organizasyonu en profesyonel biçimde gerçekleştirmek birtakım adımları takip etmek gerekebilir. Bu adımlar hem talep edileni gerçekleştirmek hem de zihinlerde etkili bir imaj bırakabilmek için bir hayli önem taşır.

Talepler özelinde gerçekleştirilecek organizasyon fikirleri için yalnızca koordineli ve planlı çalışmak yetmez. Bu nedenle talepte bulunan firma ya da kişilerin neyi beklediği, istediği ve hayalini kurduğuna dair öngörülerde bulunmak ve bu doğrultuda birden fazla eylem planı tasarlamak işleri kolaylaştırabilir.

Organizasyon Hedeflerini Belirleyin

Organizasyon planlamanın ilk adımı hedef belirlemektir. Belirlenecek hedefler koordineli çalışmanın ve organizasyonun genel şemasının da temelini oluşturur. Hedef belirleyebilmek için sıkı bir araştırma yapmak ve sonrasında etkili bir plan hazırlamak iş bölümü kolaylaştırabileceği gibi işlerliği de minimum sorunla ilerletmeyi mümkün kılabilir.

İhtiyaç Analizi ve Bütçe Planlaması Yapın

Hedef belirleme sonrasında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli adım ihtiyaçların belirlenmesi ve bütçe planının yapılmasıdır. Belirli bir bütçe planı çıkarılamaması durumunda organizasyon süreçlerinin etkili bir biçimde devam edebilmesi mümkün olmayabilir. Bu nedenle organizasyon fiyatları arasından hem hedeflerinize hem de bütçenize en uygun olan teklifleri değerlendirebilirsiniz.

Talep edeceğiniz organizasyon türüne göre genel bir ihtiyaç analizi çıkarmak da bütçe planlama konusunda yardımınıza koşabilir. Örneğin, kurumsal bir organizasyon talebinde bulunacaksanız herhangi bir teknolojik cihaza ihtiyacınız olup olmadığını belirlemek ya da özel bir organizasyon için ekstra istekte bulunup bulunmayacağınıza karar vermek harcamalarınızı planlamada etkili rol oynayabilir.

Mekan ve Tarih Seçimine Önem Verin

Organizasyonun gerçekleştirilebilmesi için ihtiyacınız olan temel şeylerden biri mekandır. Hedeflediğiniz organizasyona en uygun mekanı seçerek hem kendinize hem de misafirlerinize unutulmaz anlar armağan edebilirsiniz.

Mekan seçimi kadar önem teşkil eden bir diğer konu tarih seçimidir. Tarih seçimi yapmadan önce kendinize ve misafirlerinize en uygu zamanı kararlaştırmalı ve organizasyonun gerçekleştirilmesini düşündüğünüz mekanın da bu zamana uyum sağlayabileceğini kesinleştirebilmelisiniz.

Organizasyon tarihine karar verir vermez bu organizasyonun nerede gerçekleştirilmesini istiyorsanız orayla hızlıca iletişime geçerek uygun olup olmadıklarını teyit etmelisiniz. Ne kadar hızlı hareket ederseniz o kadar planlı ve koordineli bir çalışma dinamiğine sahip olabilirsiniz.

İletişim ve Pazarlama Çalışmalarını Yürütün

İletişim ve pazarlama bir organizasyonun bilinirliğini arttırmak için en önemli aşamalar arasında yer alır. Tüm organizasyon süreçlerini; planlamadan mekan seçimine kadar uzanan her detayı etkili bir iletişimle organize etmek sonucun her zaman mükemmel olmasına zemin hazırlar.

Pazarlama çalışmalarının yürütülmesi ve talep edilen organizasyonun en etkili biçimde gerçekleştirilebilmesi için bu alanda uzman kişilerle hareket edebilmek önemlidir. Özellikle her geçen gün değişen ve dönüşen pazarlama algoritmalarına ayak uydurmak ve en doğru hedef kitleye ulaşabilmek için neyin nasıl yapılacağı konusunda uzman görüşlere danışmak profesyonelce olacaktır.

Ekip Oluşturun ve Koordinasyonu Sağlayın

Bir organizasyonun planlanması ve sürecin en etkili biçimde ilerleyebilmesi için ekip çalışması son derece önemlidir. Bu nedenle süreçleri çok daha etkili yürütebilecek ve ortak hedef doğrultusunda koordineli biçimde çalışabilecek bir ekip oluşturmak gerekebilir.

Organizasyon öncesi, organizasyon süresi ve sonrasında hem neler yapılacağı hem de tepkilerin ölçümlenmesi ile ilgilenen bir ekibe sahip olmak sürecin profesyonelce ilerleyebilmesinin zeminini hazırlayabilir. Ekip üyelerinin birbiriyle koordineli çalışabiliyor olması ise belirlenen hedefe çok daha hızlı biçimde ulaşabilmenin anahtarları arasında yer alır.

Değerlendirme ve Geri Bildirimlere Önem Verin

Değerlendirme ve geri bildirim hem gerçekleştirilen organizasyonun hem de gerçekleştirilmesi planlanan organizasyonların performansı üzerinde son derece etkilidir. Bir organizasyonun hedef kitleye uygun biçimde gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği, organizasyon çerçevesinde gerçekleştirilen her türlü eylemden memnun kalınıp kalınmadığı planlama konusunda rehber olabilecek nitelikler taşır.

Olumlu veya olumsuz geri bildirim ve değerlendirmeler, nelerin düzeltilmesi gerektiği ya da nelerin geliştirilmesinde fayda sağlanacağı konusunda ışık tutar. Bahsi geçen geri bildirim ve değerlendirmeler esas alınarak bir rapor veya analiz oluşturabilir, bu sayede eksi ve artı grafiği çıkarabilir ve çok daha etkili çalışma dinamikleri elde edebilirsiniz.

Organizasyon Düzenlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Organizasyon düzenlerken dikkat edilmesi gereken etmenlerin başında hedef kitle seçebilmek, mekan ve tarih konusunda sorunsuz hareket edip aksiyon alabilmek, plan ve şema oluşturmak, bütçe belirlemek ve koordineli biçimde çalışabilecek ekibe sahip olmak gelir. Tüm bu etmenler ışığında gerçekleştirilecek organizasyonlar günün sonunda hem organizasyonu planlayan hem de talep edenleri mutlu edecek sonuçlar gösterebilir.

 

Calista'da Mükemmel Bir Organizasyon Düzenleyin

Calista Luxury Resort, Antalya organizasyon dahilinde değerlendirebileceğiniz, benzersiz konumu ve üst düzey hizmet anlayışı ile memnun kalabileceğiniz işletmeler arasında yer alır. Gerek kurumsal toplantı ve organizasyonlar için ulaşabileceğiniz gerek kişisel ve özel organizasyonlarınıza uygun hizmetler ile dilediğiniz her an bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Son teknoloji cihazlarla zenginleştirilen, kurumsal toplantı ve organizasyonlarınızı en konforlu biçimde gerçekleştirebileceğiniz salonlarımızın yanı sıra eğlence, ikram ve güler yüzlü hizmete doyacağınız Antalya Belek’de düğün organizasyonları vb. için özel olarak tasarladığımız mekanlarımızla siz de birinci sınıf kaliteye sahip olabilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları

 • Calista Resort Hotel En Iyi Koylar Blog Card
  En İyi Antalya Koyları: Antalya’da Gidebileceğiniz 6 Koy

  Akdeniz’in en özel şehri Antalya, birbirinden farklı özelliklerden oluşan ilçeleriyle her mevsim ziyaretçi akınına uğramaktadır.

 • Calista Resort Hotel Blog Tatilde Yanina Almasi Gerekenler Card
  Tatile Giderken Alınması Gerekenler

  Yaz tatiline giderken alınması gereken eşyalara dikkat etmeniz gerekir.

 • Calista Resort Hotel Blog Sosyal Yetenekleri Gelistiren Cocuk Aktiviteleri
  Sosyal Yetenekleri Geliştiren Keyifli Çocuk Aktiviteleri

  Çocuk gelişiminde son derece önemli bir unsur olan sosyal yetenekler, gelişim sürecinin diğer ögeleri ile de bağlantılı olan çocuk aktiviteleridir..

 • Calista Resort Hotels Blog Kisin Yuzmenin Faydalari Card
  Kış Mevsiminde Havuzda Yüzmenin Faydaları

  Keyifli bir aktivite olan yüzme, genellikle ilkbahar ve yaz gibi sıcak mevsimlerde tercih edilse de kış mevsiminde de vücuda iyi gelir.

 • Calista Resort Hotel Blog Yemek Cesitleri Card
  Yemek Tutkunlarına Özel Benzersiz Dünya Mutfağı Önerileri

  Lezzet tutkunları tarafından merak edilen dünya mutfağı, birbirinden farklı gıda ve tarifleri ile dikkat çeker.

 • Calista Resort Hotel Blog Konsept Card
  Konsept Mekan Nedir?: Tatilinizi Unutulmaz Kılacak Alanlar

  Konsept mekanlar genellikle restoran, bar, kafe ve pastane seçeneklerinden oluşur

 • Calista Resort Hotel Blog Dugun Nasil Yapilir Card
  Düğün Organizasyonu Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli?

  Düğün organizasyonu için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunur.

 • Calista Blog Ultra Her Sey Dahil Ekonomik Tatil Card
  Türkiye'de Ultra Her Şey Dahil Konseptiyle Ekonomik Tatil Keyfi

  Tatiller, bireylerin kusursuz bir dinlenme ve eğlence olanağına sahip olmak istedikleri süreçtir

 • Calista Resort Hotel Belekin En Iyi Restoranlari Card
  Belek'in En İyi Restoranları: Yerel ve Uluslararası Mutfaklardan Lezzetler

  Her yıl binlerce turistin akın ettiği Akdeniz, mutfağı ile de dikkatleri üzerine çeker.

 • Calista Resort Hotel Blog En Luks Otel Card
  Belek'te En Beğenilen Lüks Konaklama Oteli

  Belek lüks oteller tatil sürecinin kusursuz bir deneyime dönüşmesine olanak tanır.

  REZERVASYON