Rezervasyon

26 Mart 2024

Masaj Nedir? Masaj Türleri Nelerdir?

Masaj, belli başlı teknikler etrafında şekillenen, vücuttaki yumuşak dokuları uyararak bedenin dinlenmesine yardımcı olan uygulamalar arasında yer alır. Stres, masa başı çalışma saatleri ve benzeri etmenlerin neden olduğu rahatsızlıkları önlemek ve vücuttaki gerginliği atarak çok daha konforlu hissetmeyi mümkün kılmak amacıyla birçok masaj türünden yararlanabilirsiniz.

Masaj Nedir?

Masaj, uzun seneler öncesine dayanan, farklı ülke ve kültürlerin kendilerine has geliştirdikleri tekniklerle şekillenen ve günümüzde teknolojinin de yardımıyla çok daha efektif hale gelen uygulamalar bütünüdür. Çoğu zaman el, parmaklar veya dirseklerle; ihtiyaç duyulduğu anlarda ise teknolojik cihazlardan yardım alarak da uygulanabilen masaj, dokunuş ve manipülasyon tekniklerinden biri olarak tanımlanabilir.

Kas ve kemik sistemi üzerindeki gerginliğin azaltılması, bedensel etkinin yanı sıra ruhsal problemlere de yardımcı olması bakımından pek çok masaj türleri ele alınabilir. Sağlık ve güzellik başta olmak üzere vücut için sayısız fayda sunan teknikler, masaj nedir sorusuna yanıt verebilir.

Masajın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Masaj, vücut sağlığı ve güzellik başta olmak üzere birbirinden farklı ele alınabilecek faydalara sahiptir. Her şeyden önce, yoğun koşuşturmalı geçen günlerin içinde, bireylerin kendilerine özel bir zaman dilimi yaratabilmesini sağlayan bu uygulamalar öz değer bilincinin gelişmesinde etkin rol oynar.

Uzun süre hareketsiz geçen saatler kaslar üzerindeki gerginliklere sebep olabilir. Mikro dokunuşlarla vücudun belli başlı bölgelerine uygulanabilen masaj türleri bahsi geçen gerginliğin giderilmesine yardım eder. Bu sayede çok daha rahat ve zinde hissedebilirsiniz.

Dinlendirici ve aynı zamanda canlandırıcı pek çok etkiye sahip masaj teknikleri kan akışının hızlanmasına yardımcı olarak hücrelerin beslenmesine katkı sunabilir. Bu sayede hücreler vücuttaki ağrılı bölgelere çok daha hızlı biçimde oksijen taşıyarak acı hissinin azalmasında etkin rol oynayabilir.

Vücuttaki kasların gevşemesine olanak tanıyan bu uygulamalar başta aktif spor yapan kişiler olmak üzere, bireylerin günlük yaşamdaki esnekliklerini arttırarak çok daha verimli egzersiz rutinleri elde etmelerini mümkün kılabilir.

Temel Masaj Teknikleri ve Calista’daki Masaj Türleri

İstek ve arzularınıza göre seçebileceğiniz, farklı tekniklerle zenginleştirilen ve kendine özgü uygulama alanları yaratabilen masaj türleri vardır. Bu masaj türleri kültürel farklılıkların ve vücudun ihtiyaç duyduğu

etmenlerin merkeze konduğu, bu sayede çok daha zengin bir anlam kazandığı türler olarak değerlendirilebilir. Calista hem spor imkanları hem en iyi Belek plajları hem de en lüks alakart restoranları yanı sıra, Antalya’da masaj deneyimini de üst standartlara çıkarıyor. Calista’da konaklayıp masaj ve spa ile rahatlamak için şimdi rezervasyon yaptırabilirsiniz!

Swedish Masajı

İsveç masajı olarak da bilinen bu teknik doğrudan kasları hedef alan bir uygulama prensibine sahiptir. Hafif, orta ve yüksek derecelerle uygulanabilen bu teknik bedenin gevşemesine, stresin azaltılmasına ve bireylerin kendini çok daha enerjik hissetmesine zemin hazırlar.

En temel masaj tekniklerinden biri olan Swedish Masajı, ayaklardan başlanarak ense köküne kadar süren geniş bir uygulama alanına sahiptir. Kan dolaşımının hızlandırılmasına yardımcı olan ve hem doku hem hücre beslenmesinde etkili sayılabilen bu teknik pek çok kişi tarafından tercih edilebilir.

Shiatsu Masajı

Japonca’da parmak anlamına gelen ‘şi’ ve baskı anlamına gelen ‘atsu’ kelimelerinden türeyen Shiatsu masajı, geleneksel yöntemlerin, yani el ve parmakların kullanıldığı uygulamaların merkeze konulduğu bir tekniktir.

Parmaklar yardımıyla vücuda baskı yaparak bir basınç alanı yaratmayı amaçlayan bu teknik damar tıkanıklıklarının giderilmesine yardımcı olabilir, aynı zamanda vücuttaki gerginliği azaltarak stres seviyeni dengelemeyi sağlayabilir.

Bedendeki enerji döngüsünün canlı tutulmasını ve kişinin kendini devamlı olarak konforlu, zinde hissetmesini temel alan bu teknik, klasik masaj uygulamalarında olduğu gibi vücudun hemen her bölgesine rahatlıkla uygulanabilir.

Deep Tissue Masajı

Deep Tissue (Derin Doku Masajı), vücudun derin katmanlarındaki kasları hedef alan bir uygulamadır. Derinde bulunan kas ve kas dokularını hedef alarak uygulanan bu yöntem özellikle sporcular ve fiziksel zedelenme şikayeti bulunanlar üzerinde etkili olabilir.

Teknik ve klasik masajların aksine yüzeysel bir etkinin yerine çok daha derin etkiler barındıran bu teknik kemiklere yakın bölgelerdeki kasları rahatlatarak dokuların serbest kalmasına yardımcı olabilir. Kronik ağrı şikayeti bulunanlar, fiziksel zorlanmaya neden olan sporları yapanlar, dolaşım bozukluğu yaşayanlar ve hareket kabiliyeti zayıflayanlar bu teknikten faydalanabilir.

Aromaterapi Masajı

Aromaterapi masajı, doğal bitki özlerinden elde edilerek üretilen yağların kullanıldığı son derece rahatlatıcı etkiye sahip bir tekniktir. Yavaşça ve hafif tempo ile uygulanan bu terapi etkili masaj doğal yağların da yardımıyla unutulmaz deneyimlerin kapılarını aralayabilir.

Vücudun toksinlerden arınmasına, kişilerin kendilerini çok daha enerjik hissetmesine, vücudun pürüzlerden arınmasına ve cilt dokusunun doğal bitkilerden elde edilen yağlar sayesinde beslenmesine yardımcı olan aromaterapi masajı, yoğun stresli geçen günlerin negatifliğini de üzerinizden atmanıza imkan tanıyabilir.

Sıcak Taş Masajı

Sıcak taş masajı, doğal sıcaklığa sahip volkanik taşların kullanıldığı rahatlatıcı bir masaj tekniğidir. Masajı uygulayan terapist, sıcak taşları vücudun belirli bölgelerinde gezdirerek kasların rahatlamasına ve kişini kendini konforlu hissetmesine yardımcı olur.

Doğal ısıya sahip taşlar doğrudan kaslara etki ederek orada bulunan gerginliğin giderilmesine, kasların gevşeyerek rahatlamasına olanak tanıyabilir. Pek çok kültürde bir tedavi yöntemi olarak da kullanılan sıcak taş masajı kan akışını hızlandırarak kas kramplarını engelleyebilir; vücudun esneklik kazanmasına yardımcı olabilir.

Thai Masajı

Thai masajı, akupunktur ve Hint Ayurveda prensiplerinin yanı sıra benzeri tekniklerin de harmanlanarak gerçekleştirildiği bir masaj türüdür. Budist rahipler tarafından geliştirildiği bilinen bu teknik vücuttaki esnekliği arttırmak, kas ve eklemler üzerindeki gerginliği azaltmak ve enerji seviyesini yükseltmek amacıyla uygulanır.

El ve parmaklardan yardım alarak, germe ve çekme hareketleri ekseninde uygulanan bu teknik zemin üzerine serilen özel minderlerde gerçekleştirilir. Lenfatik drenajı uyararak dolaşım kaynaklı problemlerin giderilmesine etki sağlayabilen bu uygulama günlük hareketlerin çok daha geniş bir perspektif kazanmasına olanak tanıyabilir.

Lomi Lomi Masajı

Hawaii geleneklerine ait bir masaj tekniği olan Lomi Lomi, isminin de anlamı olan “yoğurmak, sıkıştırmak” gibi teknikler kullanılarak uygulanır. Lomi Lomi masajı zihni dengeleyen ve bedenin de bu denge içinde huzurlu kalabilmesini sağlayan Huna felsefesinin bir parçası olarak değerlendirilir.

Birbiriyle uyumlu ritmik hareketlerin vücuda uygulanarak yapılmasına dayana bu teknik kasların gevşemesine, eklemlerin çok daha esnek hareket edebilmesine zemin hazırlayabilir.

Reiki Masajı

Reiki masajı, nazik ve soft dokunuşlarla kişilerin hem bedensel hem de ruhsal gerginliklerinin giderilmesini amaçlayan tekniklerden biridir. Japon tekniklerinden biri olan Reiki, evrensel anlamına gelen “rei” ve tüm canlıların içindeki canlı yaşam gücünü ifade eden “ki” sözcüklerinin birleşimi olarak ele alınabilir.

Dokuların canlanmasına, kasların gevşemesine, kan akışının dengelenmesine ve eklem ağrılarının giderilmesine yardımcı olan Reiki masajı, stresi de alt ederek ruhen hafiflemenin temellerini atabilir.

Calista SPA ve Masaj İmkanları ile Vücudunuzu Rahatlatın

Antalya Belek’teki en güzel otel işletmeleri arasında görülen Calista Luxury Resort, doğal özleri Relax Spa ve Masaj Teknikleri ile harmanlayarak size ve sevdiklerinize benzersiz anlar yaşayabilmeniz için çeşitli imkanlar sunar. Lüks ve premium bir deneyim sunan Calista, Antalya spa otelleri arasında özel bir yer edinmiştir.

Her biri alanında eğitimli uzmanlar tarafından gerçekleştirilen uygulamalarımız, ruh ve beden sağlığınızı destekleyerek tatil sürenizin benzersiz anılarla taçlandırılmasına olanak tanır.

Diğer Blog Yazıları

 • Calista Resort Hotels Blog Organizasyon Card
  Organizasyon Düzenleme: Organizasyon Nedir, Nasıl Düzenlenir?

  Organizasyon düzenleme ve organizasyon kavramları hem bireysel eylemleri hem de kurumsal iş dünyasını ilgilendiren dinamiklerden biridir.

 • Calista Resort Hotel En Iyi Koylar Blog Card
  En İyi Antalya Koyları: Antalya’da Gidebileceğiniz 6 Koy

  Akdeniz’in en özel şehri Antalya, birbirinden farklı özelliklerden oluşan ilçeleriyle her mevsim ziyaretçi akınına uğramaktadır.

 • Calista Resort Hotel Blog Tatilde Yanina Almasi Gerekenler Card
  Tatile Giderken Alınması Gerekenler

  Yaz tatiline giderken alınması gereken eşyalara dikkat etmeniz gerekir.

 • Calista Resort Hotel Blog Sosyal Yetenekleri Gelistiren Cocuk Aktiviteleri
  Sosyal Yetenekleri Geliştiren Keyifli Çocuk Aktiviteleri

  Çocuk gelişiminde son derece önemli bir unsur olan sosyal yetenekler, gelişim sürecinin diğer ögeleri ile de bağlantılı olan çocuk aktiviteleridir..

 • Calista Resort Hotels Blog Kisin Yuzmenin Faydalari Card
  Kış Mevsiminde Havuzda Yüzmenin Faydaları

  Keyifli bir aktivite olan yüzme, genellikle ilkbahar ve yaz gibi sıcak mevsimlerde tercih edilse de kış mevsiminde de vücuda iyi gelir.

 • Calista Resort Hotel Blog Yemek Cesitleri Card
  Yemek Tutkunlarına Özel Benzersiz Dünya Mutfağı Önerileri

  Lezzet tutkunları tarafından merak edilen dünya mutfağı, birbirinden farklı gıda ve tarifleri ile dikkat çeker.

 • Calista Resort Hotel Blog Konsept Card
  Konsept Mekan Nedir?: Tatilinizi Unutulmaz Kılacak Alanlar

  Konsept mekanlar genellikle restoran, bar, kafe ve pastane seçeneklerinden oluşur

 • Calista Resort Hotel Blog Dugun Nasil Yapilir Card
  Düğün Organizasyonu Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli?

  Düğün organizasyonu için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunur.

 • Calista Blog Ultra Her Sey Dahil Ekonomik Tatil Card
  Türkiye'de Ultra Her Şey Dahil Konseptiyle Ekonomik Tatil Keyfi

  Tatiller, bireylerin kusursuz bir dinlenme ve eğlence olanağına sahip olmak istedikleri süreçtir

 • Calista Resort Hotel Belekin En Iyi Restoranlari Card
  Belek'in En İyi Restoranları: Yerel ve Uluslararası Mutfaklardan Lezzetler

  Her yıl binlerce turistin akın ettiği Akdeniz, mutfağı ile de dikkatleri üzerine çeker.

  REZERVASYON